Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Homofobii

Homofobia jak każda fobia objawia się w różny sposób, często bardzo uprzykrzający normalne funkcjonowanie. W związku z tym najważniejsze, więc jest rozpoznać objawy i podjąć odpowiednie kroki w stronę leczenia.

Zobacz również opis choroby: Homofobia

Trudna fobia

Przyczyn homofobii jest kilka: utajenie własnej orientacji, niepewność własnej męskości lub kobiecości, niewiedza, a także odrębne powody dla każdego chorego. Dlatego, aby podjąć odpowiednie leczenie, należy nie tylko zdiagnozować samego problemu i zastosować leki, ale też odkryć, gdzie kryje się jego główna przyczyna. Najczęściej znajduje się ona w psychice i to ją trzeba rozwikłać, bowiem leczenie farmakologiczne nie przyniesie całkowitego wyleczenia, a jedynie zatai problem.

Pomimo różnicy w powodach pojawienia się homofobii jest kilka charakterystycznych objawów z nią związanych. Głównym jest niekontrolowany lęk, gdy myślą o homoseksualizmie, uczucie że trzeba zrobić wszystko, co możliwe aby unikać odmiennej orientacji, brak zdolności normalnego funkcjonowania z powodu tego lęku oraz świadomość, że jest to strach irracjonalny, jednak chory nie potrafi go samodzielnie przezwyciężyć. Widać tym samym, że fobia rzutuje na psychikę człowieka, jednak nie tylko, dotyczy także reszty jego ciała.

Objawy psychiczne

Wśród objawów psychicznych występujących w przypadku homofobii pojawiają się przede wszystkim obsesyjne myśli o homoseksualizmie. To z kolei wiąże się ze strachem przed myśleniem o czymś innym i skutkuje poczuciem nieratalności chorego oraz kolejnymi rodzajami strachu. Przede wszystkim tym, związanym z nagłą utratą kontroli nad sobą, ujawnieniem swoich lęków i co za tym idzie również fizycznych objawów choroby.

Objawy fizyczne

Strach opanowujący chorego może doprowadzić zarówno do omdleń, jak i do poważniejszych efektów fizycznych. Im więcej lęku w umyśle chorego tym bardziej jego organizm zaczyna reagować obronnie. Stąd biorą  się zawroty głowy, drżenie ciała, duszności, kołatanie albo ucisk w klatce piersiowej jakby problemy mocno ją przygniatały w namacalny sposób, nadmierne pocenie się, a także nudności i wymioty. Wszystko to może prowadzić do dodatkowych powikłań związanych z rozwojem nadwrażliwości jelit lub poważniejszych problemów nadwyrężonego stresem układu pokarmowego.

Objawy emocjonalne

Psychika i emocje osoby posiadającego mocną fobię może powodować objawy fizyczne. Im więcej myśli poświęca się problemowi, a tym samym strachowi, im bardziej się go pielęgnuje tym bardziej odczuwa to reszta ciała. Emocje potęgują te efekty. Martwienie się ciągle o zdarzenia dotyczące homoseksualizmu, chęć ucieczki i jej beznadzieja, bo nie ma dokąd. Wszystko odgrywa  się w psychice chorego, a nie można uciec od siebie samego. Dołączony do tego smutek, ciągły lęk związany z problemem, oraz poczucie winy nakładają się jedno na drugie sprawiając, że niemożliwe jest normalne życie.

Jak walczyć?

Występujące w przypadku homofobii objawy mogą zarówno utrudnić życie, jak i w skrajnych wypadkach narazić na szwank zdrowie chorego. Życie w ciągłym lęku i stresie wpływa źle na wszystkie organy wewnętrzne mogąc prowadzić do kolejnych, poważnych schorzeń. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i leczenie psychologiczne, które pozwoli uporać się z prawdziwym źródłem problemu.

Autor: Karolina Skrzek

Zobacz również opis choroby: Homofobia

Objawy zaburzenia percepcji wzrokowej

Zaburzenia percepcji wzrokowych uniemożliwiają dziecku prawidłowy rozwój i naukę podstawowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie. Najczęściej zaburzenia pojawiają się u dzieci w wieku od 3 do 8 lat. czytaj więcej

Problemy ze snem po urazach mózgu

Około 2 miliony ludzi co roku doznaje w USA uszkodzeń mózgu. Znacznie ponad połowa z nich po tego typu urazach ma później problemy ze snem, które osłabiają także uwagę i pamięć u tych pacjentów. Bezsenność, odsypianie w ciągu dnia obniżają jakość życia tych osób, a co gorsza opóźniają ich powrót do zdrowia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

te objawy

Te objawy to jakiś żart?Chcecie mi powiedzieć że jeśli nie lubię homo to znaczy że jestem chory i odczuwam lęk przed nimi.Co to qrwa ma być?:D...

23-07-2017 09:11

~waldek

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy