Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ablutofobii

Ablutofobia jest bardzo specyficzną i konkretną chorobą. Zaburzenie polegające na niechęci do oczyszczania swojego ciała nie jest zdrowe i bardzo często zagraża kondycji zdrowotnej i higienie człowieka.

Zobacz również opis choroby: Ablutofobia

Jak ropoznać ablutofobię?

Osoba cierpiąca na fobię mycia się, nie może długo ukrywać swojego schorzenia. Wynika to z prostych przyczyn, a mianowicie niemiłego zapachu, które wydziela niemyte ciało oraz włosy. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, do jakich czynności może posunąć się czowiek, który chce ukryć swoją przypadłość i obawia się, że może zdradzić ją swoich zachowaniem.

Jak rozpoznać, że nasz bliski lub osoba znajoma ma problem? Trzeba być wrażliwym na jego zachowania.Osoba chora przeżywa bardzo wyraźny dyskomfort, przed zbliżającą się stresującą sytuacją. Może to być krzyk, płacz, zakrywanie oczu lub uszu, aby nie widzieć i nie słyszeć chlupoczącej wody. Częstym zachowaniem są także przyspieszony oddech, kołatanie serca, zwiększona potliwość dłoni i całego ciała, aż w końcu ucieczka z zagrożonego miejsca.

Nawet jeśli cierpiący na ablutofobię przebywa w pobliżu wanny, prysznica i nie istnieje realne zagrożenie, że będzie musiał skorzystać z nich i zamoczyć swoje ciało, może wpadać w bezuzasadnioną panikę.

Zaburzenie to, prowadzi do utrudnienia w codziennych czynnościach. Chory nie potrafi spokojnie skorzystać z łazienki, z obawy narażenia się na niebezpieczeństwo. Jeśli przykładowo mieszka z innymi ludźmi, dodatkowo stresuje go fakt, że inni moga widzieć jego lęki i musi zmagać się nie tylko ze swoją fobią, ale i ukrywaniem jej. Skutkiem tego są liczne kłamstwa, zaburzenia snu, trudności z funkcjonowaniu w swojej najbliższej społeczności. Sama myśl, że może wydarzyć sie sytuacja fobiczna, jest powodem do wytworzenia się lęku antypacyjnego, czyli lęku, przed lękiem. Bardzo często chory popada w depresję i zamyka się w sobie, odrzucając pomoc innych. Innymi objawami mogą być także drętwienie kończyn, omdlenia, drżenie ciała, zaburzenia ciśnienia, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia i zawroty głowy.

Co robić, żeby zmienić brzydki zapach?

Objawami, które moga świadczyć o zaburzeniach i lęku przed kąpielą mogą być usilne próby tuszowanie brzydkich zapachów. Chorzy często nadużywają dezodorantów, noszą je przy sobie, aby w każdej chwili móc ich użyć; kupowanie perfum o silnym, drażniącym zapachu, które pomoże ukryć ich naturalny zapach ciała; nakładanie na skórę ciała balsamów, kremów o silnym zapachu. Objawem może stać się także obsesyjne pranie odzieży, ponieważ osoba chora uważa, że to zatuszuje brak higieny. Za tym idzie bardzo częsta zmiana noszonych ubrań, częste zmienianie bielizny, butów, noszenie przy sobie świeżych ubrań.

Badania wskazują, że na fobie zaburzające procesy życiowe cierpi 0.2 % ludności. Nie jest to może wysoki odsetek, ale niepokojące są dane, które informują, że mniej więcej co czwarta osoba podejmuje leczenie. Cały czas badane są czynniki biologiczne, jakie mają wpływ na rozwój fobii i jak można minimalizować ryzyko ich wystepowania.

Autor: Magdalena Gierasińska

Zobacz również opis choroby: Ablutofobia

Ładny albo brzydki zapach: to nasz nos decyduje

Zespół badaczy izraelskich odkrył istnienie wyspecjalizowanych stref w nosie, które pozwalają odróżnić zapachy i określić, które są ładne, a które brzydkie. Miliony receptorów umieszczonych w nabłonku u szczytu jamy nosowej nie znalazły się tam przez przypadek.... czytaj więcej

Objawy nieprzyjemnego zapachu z ust

Brzydki zapach wydobywający się z naszych ust jest bardzo wstydliwą i kłopotliwą przypadłością. Sprawia nam ona trudności w bliskich kontaktach z innymi i zmusza do ciągłej ostrożności. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy