Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Alkoholowy zespół abstynencyjny to szereg zaburzeń, które występują po ograniczeniu lub po zaprzestaniu picia alkoholu. Zaburzenia te, zwykle nie są groźne dla życia człowieka, choć mogą być bardzo niebezpieczne. Najczęściej też nie wymagają leczenia farmakologicznego.

Zobacz również opis choroby: Alkoholowy zespół abstynencyjny

Zespół alkoholowy zazwyczaj pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu, ale również u tych, które spożywały alkohol zbyt długo bez przerwy.

Najbardziej podstawowymi i charakterystycznymi objawami jest drżenie rąk, wzmożona potliwość i osłabienie organizmu. Objawy występują średnio od 6 do 48 godzin od zaprzestania spożywania alkoholu.

W niektórych sytuacjach mogą jednak pojawić się nawet po 2 godzinach. Wyróżniane są trzy postacie zespołu abstynencyjnego: zespół abstynencyjny niepowikłany, majaczenie alkoholowe oraz abstynencyjne napady drgawkowe.

Objawy są niegroźne i ustępować mogą nawet po kilkunastu godzinach.

Inne objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego:

  • objawy pobudzenia układu wegetatywnego ? poty, tachykardia,
  • nasilone drżenie rąk,
  • bezsenność,
  • nudności,
  • wymioty,
  • omamy,
  • iluzje wzrokowe, słuchowe lub dotykowe,
  • pobudzenie psychoruchowe,
  • napady drgawkowe toniczno-kloniczne,

Natężenie oraz czas występowania objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego zależna jest od długości spożywania alkoholu oraz jego rodzaju. Na natężenie czynników wpływa również życie codzienne chorego, kontakt z środowiskiem i bliskim otoczeniem. Jeżeli prawidłowe relacje zostaną zakłócone, wystąpić mogą również efekty uboczne, takie jak na przykład depresja czy inne choroby psychiczne. Objawy mogą być również bardziej intensywnie, jeżeli dodatkowo występuje inna choroba somatyczna.

Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Leczenie polega głównie na terapii z psychologiem, która pomaga choremu. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj jest niestosowane. Najbardziej istotne jest leczenie psychologiczne, odpowiedni kontakt chorego z otoczeniem oraz miejsce w jakim się znajduje. Do tego dobrana może być odpowiednia dieta, gdyż nawet po ustąpieniu zaburzeń, chory może mieć zaburzenia związane z łaknieniem.

Autor: Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Alkoholowy zespół abstynencyjny

Objawy płodowego zespołu alkoholowego - FAS

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) to zespół chorobowy, związany ze szkodliwym oddziaływaniem alkoholu na organizm płodu, który skutkuje nieodwracalnymi wadami rozwojowymi u narodzonego dziecka. Choroba jest następstwem przyjmowania przez kobietę alkoholu w czasie trwania ciąży.... czytaj więcej

Objawy alkoholowego zapalenia wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby może pojawić się u osób, które spożywają nadmierne ilości alkoholu etylowego. Zapalenie może wywoływać również powikłania w innych narządach. Po zdiagnozowaniu choroby, bardzo ważna jest natychmiastowa rezygnacja z alkoholu oraz absencja zachowana do końca życia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy