Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy anhedonii

Objawy anhedonii mogą łatwo umknąć nawet troskliwemu oku, dlatego kiedy dzieje się coś niepokojącego z nami lub z bliskimi trzeba reagować natychmiast, nie czekając na groźniejszy rozwój sytuacji.

Zobacz również opis choroby: Anhedonia

Czy można zauważyć objawy anhedonii?

Pojawienie się anhedonii może być trudno zauważalne dla osób postronnych. Osoba chora również może nie umieć określić tego, co przeżywa w konkretny sposób. Wielu chorych mówi o pustce wewnętrznej czy emocjonalnej jakiej doświadczają, jednak tak ogólne określenie może wydawać im się niejednokrotnie czymś w co lekarz nie uwierzy. Prowadzi to z kolei do jeszcze większego zamknięcia się w sobie, w mieszkaniu i unikaniu kontaktów z innymi.

Z kolei osoby postronne mogą nie zauważać niepokojących objawów, ponieważ dotknięta nimi osoba była zawsze spokojna lub nie chcą wtrącać się uznając, że to zwyczajna zmiana charakteru, a nie zmiana chorobowa.

Charakterystyczne objawy anhedonii

Zmniejszenie umiejętności przeżywania emocji jest tym, co jest najbardziej związane z anhedonią. Radość, gniew, smutek, reakcje dotąd spontaniczne przestają się pojawiać albo ich pojawianie się jest bardzo spłycone w wyrazie. Łączy się z tym brak odczuwania przyjemności. Wcześniejsze hobby czy radości dnia codziennego przestają mieć znaczenie. Nie tylko nie odczuwa się ich, ale nie szuka kontaktu z nimi, woląc wycofanie od podążania za czymś co i tak nie ucieszy. Do tego często dołącza niepokój i ogólne obniżenie nastroju.

Objawy społeczne anhedonii

Jeśli osoba dotąd towarzyska i niemająca problemów z funkcjonowaniem w społeczeństwie zaczyna odsuwać się od ludzi, unikać kontaktów z nimi nie tylko przyjacielskich, ale nawet wyjścia do sklepu to znak, że dzieje się coś niepokojącego. U chorego zmniejsza się potrzeba kontaktu z innymi, wycofuje się on w zacisze swojego domu nie mając chęci na interakcję, nie tylko z osobami mijanymi na ulicy, ale nawet z bliskimi. Jeśli anhedonia trwa długo może doprowadzić do całkowitego braku bliskich, przyjaciół, jeśli zaczęła się rozwijać prowokuje do odsuwania się od osób, z którymi chory dotąd lubił przebywać i nie miał z tym problemu.

Czasami anhedonia nie jest związana z depresją, może być efektem ubocznym leków, choroby fizycznej albo przeżytej traumy, z którą chory nie potrafi sobie samodzielnie poradzić. W każdym z tych przypadków najważniejsze jest jednak jedno, świadomość , że powyższe objawy to nie czasowy stan, który minie, lecz choroba, którą należy leczyć.

Karolina Skrzek

Zobacz również opis choroby: Anhedonia

Czujemy się zranieni, nawet jeżeli to obcy nas ignorują

Nikt nie lubi czuć się porzuconym. A nowe badanie pokazuje teraz, że boli nas nawet ignorowanie przez obcych ludzi. Badanie, o którym mowa, zostało opublikowane w dzienniku Psychological Science . Zostało ono oparte na idei, że ludzie muszą czuć się związani, by być szczęśliwymi.... czytaj więcej

Myślisz, że masz kiepskie zdrowie? Twoje ryzyko demencji jest większe

Ludzie, którzy oceniają, że ich zdrowie jest marne, są blisko dwa razy bardziej zagrożeni rozwojem demencji, wyjaśnia nowe badanie, opublikowane w naukowym przeglądzie Neurology. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy