Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy autyzmu

Można wyróżnić trzy kategorie symptomów autyzmu. Pirwszy dotyczy zaburzeń społecznych, drugi zaburzeń komunikacji oraz ograniczone i stereotypowe wzorce zachowań.

Zobacz również opis choroby: Autyzm



Jakościowe zaburzenia stosunków społecznych:

  • zaburzenie zachowań niewerbalnych,
  • brak kontaktów rówieśniczych,
  • brak potrzeby dzielenia się przeżyciami z innymi ludźmi,
  • brak społecznej lub emocjonalnej wymiany;

Zaburzenia komunikacji w kontaktach z innymi:
  • upośledzona lub niewykształcona mowa,
  • stereotypowe i powtarzane wyrazy (echolalie),
  • brak spontanicznych umiejętności językowych, charakterystycznych dla danego poziomu rozwoju;

Ograniczone i stereotypowe zachowania:
  • powtarzanie jednego lub kilku wzorców zainteresowań, odbiegających od normy przyjętej dla danego wieku rozwojowego,
  • przywiązanie do rytuałów, zwyczajów,
  • powtarzanie pewnych sekwencji ruchowych,
  • uporczywe zajmowanie się tylko przedmiotami z pominięciem ludzi.
Objawy autyzmu u dziecka w/g Leo Kannera:
  • autystyczna izolacja
  • azymus stałości otoczenia
  • niezdolność do interakcji społecznych
  • stereotypowe, powtarzające się czynności
  • zaburzenia mowy (echolalia, odwracanie zaimków) lub całkowity brak mowy
  • łatwość mechanicznego zapamiętywania

Zaburzenia w sferze kontaktów z ludźmi

Większość dzieci od urodzenia jest istotami społecznymi, jednak nie dzieci autystyczne. Nie tylko nie uśmiechają się one do rodziców, ale wykazują opór albo biernie "znoszą" przejawy ich czułości. Badacze sugerują, że okazują one przywiązanie do rodziców w nietypowy, trudny do odczytania sposób. Maluchy te wolniej uczą się interpretować przejawy cudzych myśli i emocji, mają poważne trudności z wczuciem się w nie (ograniczona zdolność współodczuwania, czyli empatii). Świat uczuć jest dla nich dziwny i niezrozumiały. Subtelne znaki (grymas, gest) mają dla nich niewielkie znaczenie. Rozumieją komunikaty słowne zawsze w ten sam sposób, nie modyfikując ich na podstawie dodatkowych informacji emocjonalnych. Wyrażenie "jesteś ładny" brzmi dla nich tak samo, bez względu na posłużenie się przez nadawcę ironicznym czy "rozanielonym" tonem głosu. Aby dobrze współżyć z ludźmi, trzeba mieć świadomość i zgodnie z nią postępować, że każdy człowiek ma inne cele, plany, uczucia itp. Osoba z autyzmem może mieć z tym kłopoty. Zdarza się, iż nie umie ona regulować swoich emocji, zachowuje się nieodpowiednio do sytuacji, występują u niej wybuchy. Utrata kontroli nad sobą ma miejsce w chwilach złości, frustracji, zbyt dużej zmiany otoczenia, a może przyjmować postać agresji (także autoagresji, np. wyrywania sobie włosów, gryzienia ręki, uderzania w coś głową), niszczenia przedmiotów.

Dzieci autystyczne zdają się z ogromną trudnością przyswajać zwykłą ludzką codzienność dawania i brania. Nawet w pierwszych miesiącach życia wiele z nich nie próbuje odpowiadać na czyjąś obecność i unika kontaktu wzrokowego. Wydają się obojętne na ludzi, często wolą być same. Mogą biernie przyjmować uściski i pieszczoty. Później rzadko szukają pocieszenia, nie odpowiadają na objawy złości lub przywiązania rodziców w typowy sposób. Badania sugerują, że chociaż dzieci z ASD są przywiązane do rodziców, to ekspresja tego przywiązania jest niezwyczajna i trudna do "odczytania". Dla rodziców wygląda to tak, jakby wcale tego przywiązania nie było. Rodzice oczekujący radości w pieszczotach, uczeniu i zabawie z dzieckiem, mogą się czuć zdruzgotani brakiem oczekiwanego i typowego zachowania.

Unikanie spojrzenia


Badania mózgu prowadzone na University of Wisconsin-Madison sugerują, że dzieci autystyczne unikają kontaktu wzrokowego, ponieważ nawet najbardziej znane twarze postrzegają jako zagrażające. Śledząc korelację pomiędzy ruchami oczu a aktywnością mózgu (za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego MRI), naukowcy odkryli, że pod wpływem spojrzenia niegroźnej twarzy uaktywnia się obszar związany z negatywnymi emocjami - ciało migdałowate.

Zobacz również opis choroby: Autyzm

To genetyka, a nie środowisko odgrywa większą rolę w rozwoju autyzmu

Genetyka odgrywa większą rolę w rozwoju autyzmu niż przyczyny środowiskowe, jak podają najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Genetics. czytaj więcej

Elektrody w mózgu redukują objawy autyzmu

Objawy autyzmu u chłopca dotkniętego poważną postacią tego zaburzenia zmniejszają się po zastosowaniu metody zwanej głęboką stymulacją mózgu. Autyzm może objawiać się na wiele sposobów u różnych osób. Zaburzenie to charakteryzują problemy dotyczące komunikacji i relacji społecznych. Autyzmowi mogą towa... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Dzieko autystyczne

Polecam ćwiczenia rehabilitacyjne http://www.rozwojintelektualnydziecka.pl/dziecko_autystyczne.php...

12-02-2011 10:02

~Dzieko autystyczne

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy