Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bezsenności

Bezsenność staje się obecnie coraz większym problemem dla wielu ludzi. Przypadłość ta dotyka zwłaszcza osoby starsze, jednak w dzisiejszych czasach, które są bardzo dynamiczne i stresujące zaczynają na tą chorobę cierpieć także młode osoby. Czym jest i jak można sobie z nią poradzić, dowiecie się z tego artykułu.

Zobacz również opis choroby: Bezsenność

Czym jest bezsenność?

Bezsenność (z łac. insomnia) z medycznego punktu widzenia jest zaburzeniem snu. Objawia się ona m.in. trudnościami z zasypianiem i mimowolnym skróceniem długości spania. Powoduje to obniżenie sprawności organizmu w ciągu dnia.  Istnieją trzy typy bezsenności:

  1. Chroniczna ? jest to najpoważniejsza i najpopularniejsza forma, może się ona ciągnąć całymi miesiącami, a nawet latami.
  2. Epizodyczna ? zazwyczaj trwa przez okres od kilku nocy do kilku tygodni.
  3. Przerywana ? jest niejako powiązana z poprzednią formę, jednak powtarza się ona rzadziej.

Choroba ta nie jest uzależniona od naszego wieku czy płci. Chociaż największą grupą dotkniętą tą przypadłością są osoby po 70 roku życia, ale występuje ona nawet u małych dzieci.

Objawy

O problemach ze snem możemy mówić dopiero wtedy, gdy niemożność zaśnięcia oraz utrzymania snu pojawia się co najmniej w trakcie trzech nocy w tygodniu, przynajmniej przez miesiąc. Dolegliwość ta może prowadzić do wielu innych poważniejszych chorób takich jak choroby serca czy obniżenie układu odpornościowego, a nawet prowadzić do depresji. Dlatego też jej szybkie zauważenie oraz udanie się po pomoc do lekarza jest bardzo ważne.

Bezsenność możesz rozpoznać u siebie jeśli:

  • czujesz się zmęczony jednak nie potrafisz zasnąć,
  • sen przychodzi nad ranem lub w ciągu dnia co powoduje, że jesteś rozkojarzony,
  • zaśnięcie nie sprawia ci problemu jednak twój sen jest bardzo płytki i ciężko ci go utrzymać. Budzisz się na dźwięk szeptów za ścianą czy deszczu uderzającego o szybę.
  • zasypiasz bez kłopotu jednak wybudzasz się o kilka godzin za wcześnie i nie potrafisz już ponownie zasnąć, pomimo tego, że nie czujesz się wypoczęty,
  • w ciągu dnia jesteś zmęczony, rozkojarzony i rozdrażniony,
  • przesypiasz pełne 8 godzin, jednak nadal czujesz się skrajnie wyczerpany. Wynika to z tego, że twój sen nie jest na tyle głęboki, aby organizm mógł się zregenerować. Badania takich osób wykazały, że pozostawały one w fazie aktywności i ich układ nerwowy był ciągle pobudzony i nie nastąpiło spowolnienie tętna.

Sposoby leczenia

Jeżeli mamy do czynienia z bezsennością epizodyczną, nie musimy iść natychmiast do lekarza. W jej przypadku powinniśmy poprawić warunki naszego wypoczynku. Łóżko powinno nam się kojarzyć tylko ze snem, dlatego też odradza się oglądania telewizji czy czytania książek w nim. Stres związany z tym, że nie możemy zasnąć w niczym nam nie pomoże, a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej utrudni zasypianie. Sypialnia musi być także dobrze przewietrzona, cicha, przyciemniona, a temperatura nie powinna być za wysoka. Jednym z mitów jest to, że wysiłek fizyczny sprzyja snowi. Może dojść do sytuacji, w której naszej organizm będzie za bardzo zmęczony, aby zasnąć. Należy także unikać drzemek w ciągu dnia oraz spożywania pokarmów przed snem, ponieważ pracujący żołądek utrudni nam zaśnięcie.

Inaczej wygląda sytuacja z bezsennością chroniczną, która jest o wiele groźniejsza. W tym przypadku należy się koniecznie udać do lekarza, ponieważ sama nie minie. Jednym z rodzajów leczenia tego rodzaju bezsenności są zioła. Do polecanych należy oczywiście melisa, a oprócz niej także lawenda w połączeniu z kozłkiem lekarskim oraz lipa i rumianek. Wszystkie te rośliny mają właściwości uspokajające i sprawiają, że robimy się senni. W przypadku, gdy sposoby naturalne nie pomagają trzeba zastosować leczenie farmakologiczne. Ma to jednak sporą wadę, gdyż leki nasenne uzależniają, a nasz organizm z czasem się na nie uodparnia i musimy przyjmować co raz większe dawki. O tym jaki rodzaj leków oraz jak duże ilości powinniśmy zażywać decyduje lekarz i należy się do nich stosować. W innym wypadku może to doprowadzić do  problemów z sercem i pamięcią.

Bezsenność można leczyć także za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. W Polsce nie jest ona jeszcze bardzo znana, ale zyskuje na popularności. Jest skuteczna ponieważ aż 80% chorych dostrzega po niej poprawę, a jej skutki są długofalowe. Polega ona w skrócie na tym, że pacjent we współpracy z terapeutą uczy się nowych, bardziej funkcjonalnych metod dbania o swój sen.

Autor: Dominik Pinkowski

Zobacz również opis choroby: Bezsenność

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Brak snu może zmniejszyć mózg

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma ?Neutrology?. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy