Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa charakteryzuje się podobnymi objawami jak inne zaburzenia depresyjne, chociaż nie występuje w Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako odrębna jednostka chorobowa. Objawy te mogą nastąpić w ciągu trzech miesięcy od porodu i trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Zobacz również opis choroby: Depresja poporodowa

Symptomy depresji poporodowej

Objawy depresji po porodzie, tak jak każde towarzyszące depresji, można podzielić na cztery grupy. Każda z nich odnosi się do innej sfery funkcjonowania człowieka.

  1. Objawy somatyczne (cielesne) ? objawy te są związane z ciałem kobiety. Należą do nich: utrata apetytu lub jego wzrost, uczucie zmęczenia, senność, płytki sen, trudności z zasypianiem, spadek popędu seksualnego.
  2. Objawy emocjonalne ? do tej kategorii zaliczamy spadek nastroju, płaczliwość, smutek, trudności w odczuwaniu przyjemności, przygnębienie.
  3. Objawy motywacyjne ? objawy te charakteryzują się niechęcią do podejmowania decyzji i działania, poczucie braku sensu życia, spadek motoryki i jej spowolnienie, co jest widoczne dla innych.
  4. Objawy poznawcze ? objawy te charakteryzują się spadkiem samooceny u kobiety z depresją poporodową. Młoda matka jest przekonana o braku kompetencji w opiece nad dzieckiem i własnej bezwartościowości. Uprawia czarnowidztwo. W skrajnych przypadkach u kobiety mogą pojawić się myśli samobójcze lub chęć skrzywdzenia dziecka.

Jeśli matka zaprzecza występowaniu u niej depresji poporodowej, mogą pojawić się takie objawy jak: bóle brzucha, serca, migrena. Są to objawy charakterystyczne dla depresji utajonej. Może się również zdarzyć, że chora będzie wprowadzała w błąd bliskich, dysymulując objawy choroby. Ma to na celu zmniejszenie czujność otoczenia, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa lub skrzywdzenia dziecka.

Trzeba wiedzieć, że niektóre objawy charakterystyczne dla depresji poporodowej takie jak ubytek masy ciała, zmęczenie, spadek libido występują u większości kobiet w czasie połogu, jednak po tym okresie mijają. Ważne, aby kobieta, u której występują wyżej wymienione objawy była dokładnie obserwowana przez bliskich, gdyż jeśli do tych objawów dojdzie m.in. niechęć do dziecka, która utrzymuje się dłużej niż okres połogu, występuje duże prawdopodobieństwo, że młoda mama cierpi na depresję poporodową.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

1. Alasdair D. Cameron, Psychiatria,Wrocław 2005

Zobacz również opis choroby: Depresja poporodowa

Objawy depresji u osób starszych

W wieku dojrzałym depresja często nie jest rozpoznawana. Przysłania ją demencja lub inne problemy zdrowotne. Za przyczynę złego stanu zdrowia psychicznego u osób starszych mylnie uznawane są liczne dolegliwości fizyczne lub przewlekłe choroby typowe dla tego wieku. Warto w związku z tym posiadać podstawową wiedzę na temat objawów dep... czytaj więcej

Obietnice testów diagnostycznych w kierunku depresji u nastolatków

Wstępne badanie zidentyfikowało 11 biomarkerów znajdujących się w krwiobiegu, które mogą posłużyć do diagnozowania wczesnych poważniejszych zaburzeń depresyjnych. Badanie było niewielkie, ale jego rezultaty są bardzo znaczące.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy