Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy depresji u osób starszych

W wieku dojrzałym depresja często nie jest rozpoznawana. Przysłania ją demencja lub inne problemy zdrowotne. Za przyczynę złego stanu zdrowia psychicznego u osób starszych mylnie uznawane są liczne dolegliwości fizyczne lub przewlekłe choroby typowe dla tego wieku. Warto w związku z tym posiadać podstawową wiedzę na temat objawów depresji, które można zaobserwować u starszych ludzi.

Depresja u osób starszych - skala zjawiska

Wylicza się, że około 15% osób powyżej 65 roku życia ma lub miało przynajmniej raz w życiu objawy depresji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba osób starszych z objawami depresji wzrasta w przypadku osób mieszkających w domach opieki. Co piąty mieszkaniec domów opieki boryka się z objawami depresji. Warto jednak zaznaczyć, że chodzi o stwierdzenie objawów depresji, co niekoniecznie musi się wiązać z silną depresją. Szacuje się, że osoby starsze, którym dokucza silna depresja, to od 1% do 3% ludzi w wieku dojrzałym.

Nie bez znaczenia jest fakt, że szczególnie narażone na depresje są osoby starsze, które borykają się z chorobami typowymi dla dojrzałego wieku. Za przykład może posłużyć choroba Parkinsona. Szacuje się, że połowa osób starszych chorych na Parkinsona dostaje depresji. Nieco mnie, bo 35% chorych na Alzheimera, w takim czy innym momencie również doznaje depresji.

Jakie objawy depresji są szczególnie charakterystyczne u osób starszych?

Objawy kliniczne depresji nie zmieniają się wraz z wiekiem. Jednak u osób starszych objawy te mogą być mniej zauważalne i niekoniecznie łączone z depresją. Niektóre schorzenia utrudniają dostrzeżenie, że dana osoba cierpi na depresję.

Warto wiedzieć, że depresja może objawiać się zaburzeniami poznawczymi. U osób starszych tego typu zaburzenia poznawcze mogą być mylone z chorobą Alzheimera. W rzeczywistości źródłem tych problemów jest depresja. W medycynie tego typu objaw depresji nazywany jest pseudodemencją. Rozróżnienie pseudodemnecji od choroby Alzheimera jest bardzo trudne. Niestety pseudodemencji nie da się wyleczyć stosując środki lecznicze stosowane w chorobie Alzheimera. Pseudodemencje można wyleczyć środkami antydepresyjnymi.

Osoby starsze cierpiące na depresję doświadczają silnych stanów lękowych. Skarżą się na samotność. Przesadnie martwią się swoim zdrowiem i zdarzeniami, których prawdopodobieństwo jest bardzo nikłe. Charakterystycznym objawem depresji u osób w starszym wieku jest poczucie porażki życiowej.

Charakterystycznym objawem depresji występującej u osób starszych są negatywne odczucia względem przeszłości i rozczarowanie dziećmi. Pojawia się również przesadna samokrytyka, obniżenie własnej wartości, dążenie do autodestrukcji, niekiedy bardzo silne.

Objawy fizyczne depresji charakterystyczne dla wieku dojrzałego, to bezsenność, anoreksja, zaparcia, stany lękowe, uczucie bólu, zgarbiona sylwetka i nietypowe ruchy.

Typowe objawy depresji

Typowe objawy depresji, to takie które możemy zaobserwować bez względu na wiek osoby dotkniętej chorobą. Chory ma zły nastrój przez większą cześć dnia. Nie potrafi czerpać zadowolenia z czynności, które wykonuje. Typowym fizycznym objawem depresji jest spadek masy ciała. Objawy fizjologiczne to zaburzenia układu trawienno-wydalniczego, zawroty głowy, bóle, migreny - szczególnie dotyczą one osób starszych.

Typowym objawem depresji jest również bezsenność lub nadmierna senność. Inne objawy to pobudzenie lub osłabienie psychomotoryczne, zmęczenie i utrata energii, powracające myśli o śmierci lub samobójstwie.

Osoby w stanie depresji mają nadmierne i nieuzasadnione poczucie bezużyteczności lub winy. Mają ograniczoną zdolność koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji, a nawet całkowita niemożność w podejmowaniu decyzji.

Czynniki powodujące depresję u osób starszych

Problemy zdrowotne bez wątpienia są czynnikiem, który sprzyja stanom depresyjnym. Szczególnie, gdy osoby w starszym wieku tracą samodzielność i są zależne od innych.

Istotnym czynnikiem prowadzącym do depresji jest utrata bliskich.  Starsi ludzie często nie potrafią pogodzić się z samotnością, ze stratą najbliższej rodziny, co może prowadzić do patologicznej żałoby. Najczęściej dotyczy to śmierci współmałżonka. Bardzo trudne jest dla ludzi w podeszłym wieku, kiedy przeżywają własne dzieci.

Polecamy artykuł rozwijający ten temat: Zmiany kondycji psychicznej u ludzi starszych

Osoby w wieku dojrzałym zazwyczaj kończą swoją aktywność zawodową przechodząc na emeryturę. Konsekwencją tego jest zmniejszenie zakresu obowiązków, co może rodzić pustkę. Wiąże się to ze zmianami w życiu towarzyskim i społecznym. Powodem depresji jest sytuacja finansowa, która często radykalnie pogarsza się w okresie emerytalnym. Wyprowadzenie się dzieci z domu również sprzyja pojawieniu się objawów depresji. Szczególnie, kiedy dzieci przeprowadzają się daleko, np. z przyczyn emigracji zarobkowej, a dodatkowo wiąże się to z radykalnym ograniczeniem kontaktu z wnukami.

Polecamy artykuł na temat syndromu pustego gniazda: Objawy syndromu pustego gniazda

Geriatryczna skala oceny depresji - wersja skrócona

Odpowiedz na wszystkie pytania TAK lub NIE. Za każde pytanie możesz otrzymać 1 lub 0 punktów. Uzyskanie 6 lub więcej punktów może wskazywać, że cierpisz na depresje.

Pytanie TAK NIE
Czy jesteś zadowolony ze swego życia? 0 1
Czy zrezygnowałes z wielu codziennych zajęć? 1 0
Czy masz poczucie pustki życiowej? 1 0
Czy często się nudzisz? 1 0
Czy czujesz się szczęśliwy i podniesiony na duchu 0 1
Czy boisz się, że może Ci się przydarzyć coś złego? 1 0
Czy przez większość czasu czujesz sie szczęśliwy? 0 1
Czy często czujesz sie bezradny i opuszczony? 1 0
Czy wolisz siedzieć w domu, niż wychodzić? 1 0
Czy myślisz, że masz większe problemy z pamięcią, niż inni? 1 0
Czy uważasz, że wspaniale jest żyć? 0 1
Czy rozpoczęcie czegoś nowego sprawia Ci trudności? 1 0
Czy czujesz się pełen energii? 0 1
Czy uważasz, że twoja sytuacja jest beznadziejna? 1 0
Czy sądzisz, że większość ludzi czuje się gorzej, niż Ty? 1 0

 

Depresja w starszym wieku związana z demencją?

Badania przeprowadzonych na 65-latkach i starszych pokazują, że depresja jest powiązana z prewalencją łagodnego spadku poznawczego oraz większym ryzykiem demencji. Prace opublikowano w Archives of Neurology, publikacji JAMA. Objawy depresyjne pojawiają się u 3 – 63% pacjentów z łagodnym spadkiem poznawczym (MCI).... czytaj więcej

Ćwiczenia chronią przed depresją

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Cell, zajmuje się mechanizmami odpowiedzialnymi za ochronę przed stresem i depresją, oferowanych przez ćwiczenia fizyczne. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy