Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy natrętnych myśli

Natrętne myśli zwane są formalne zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD). Jest to typ zaburzeń psychicznych, z grupy zaburzeń lękowych. Charakteryzuje się obsesyjnymi myślami oraz/lub wykonywaniem obowiązkowych czynności, stanowiących rytuały.

Zobacz również opis choroby: Natrętne myśli

Osoby dotknięte OCD, nie są w stanie prowadzić normalnego trybu życia. Myśli zaprzątają im głowę, czynności zabierają dużo czasu (czasem więcej, niż godzina dziennie). Chorzy często czują się odpowiedzialni za innych, bojąc się ich skrzywdzić. Sądzą, że jeśli nie wykonają odpowiedniej sekwencji danych czynności, komuś stanie się coś złego. Może to wynikać z traumatycznego przeżycia z przeszłości i obawy przed spowodowaniem takiej sytuacji.

Objawy tej choroby stanowią dwa, główne elementy: obsesje i kompulsje.

Obsesje
Z tym objawem, łączą się przede wszystkim uporczywe myśli i wyobrażenia, które napawają chorego lękiem. Niektóre osoby mogą sądzić, że ich myśli mają moc sprawczą. Boją się, że samą myślą mogą komuś zrobić krzywdę, a nawet kogoś zabić. Próbują kontrolować swoje myśli, przez co wpadają w jeszcze większą obsesję. Osobom takim umysł podsuwa różne obrazy, które są czymś więcej, niż przesadną troską. Przykładowo, chory na OCD może dręczyć się myślami, że wszędzie są zarazki, przez co nie może normalnie funkcjonować, gdyż jego myśli skupiają się wokół wyimaginowanego brudu. Osoby dotknięte zaburzeniem lękowym, próbują pozbyć się tych wyobrażeń, zignorować je lub zastąpić innymi myślami czy zajęciami. Często bezskutecznie. I w końcu, objawem świadczącym o cierpieniu na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne jest świadomość, że obsesyjne myśli są tylko tworem wyobraźni oraz dalsza wiara w wytworzony obraz, pomimo takiej wiedzy (np. skrzywdzenie kogoś myślą jest irracjonalne, z czego zdaje sobie sprawę osoba chora, ale mimo to, woli unikać pewnych myśli, gdyż podświadomie wierzy w ich moc).

Kompulsje
Drugim, głównym objawem jest zestaw czynności, które osoba dotknięta OCD musi wykonać w celu uspokojenia swojego sumienia. Są to rytuały, do których przestrzegania czuje się zmuszona. Mogą one mieć rozmaity charakter fizyczny (np. mycie rąk, przewracanie się z boku na bok, porządkowanie, sprawdzanie czegoś) lub psychiczny (liczenie, powtarzanie słów, modlitwa). Wszystkie te czynności muszą być wykonywane w wymyślonej kolejności, inaczej osoba taka nie wyzbędzie się drzemiącego w niej lęku. Często chory wierzy, że jeśli czegoś nie zrobi odpowiednią ilość razy, komuś z jego bliskich stanie się coś złego (np. matka może obawiać się, że spowoduje śmierć własnego dziecka, jeśli nie przełączy włącznika światła 20 razy). Najbardziej charakterystycznym objawem cierpienia na OCD jest zdawanie sobie sprawy z irracjonalności wykonywanych rytuałów. Często osoby takie powtarzają sobie: „To głupie! Wiem, że powinnam przestać. Ale muszę to zrobić!”.

Objawy, do których zalicza się natrętne myśli, połączone z obsesyjnie wykonywanymi czynnościami, stanowią podstawę do podejrzeń, że dana osoba cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. W takim wypadku powinno rozpocząć się leczenie, które pomoże pacjentowi wyzbyć się tego nieracjonalnego lęku.


Zobacz również opis choroby: Natrętne myśli

Objawy myśli natrętnych

Myśli natrętne jest to bardzo dręczące schorzenie, które pojawia się znikąd i dotyka wiele osób. Mogą one prowadzić do depresji. Zazwyczaj nie są one groźne jednak stają się uciążliwe dla osoby nimi dotkniętej. Istnieje znacząca różnica pojawiającymi się myślami urojonymi a myślami natrętnymi.... czytaj więcej

Objawy zaburzenia czucia

Przyczyn zaburzenia czucia moze być wiele. Zaburzenie to wynika z dysfunkcji receptorów czuciowych umiejscowionych w różnych miejscach na ciele człowieka. Zwykle przyczyn tego schorzenia upatruje się w chorobach neurologicznych, które są bardzo zróżnicowane.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Wytaczamy walkę wypadaniu włosów

Wytaczamy walkę wypadaniu włosów

Piękne, mocne i błyszczące włosy to ideał, o którym marzą nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Nic dziwnego - błyszcząca, zadbana fryzura, podobnie jak zdrowa skóra, to nasza wizytówka, która buduje tak ważny dla każdego wizerunek. »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności