Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy osobowości anankastycznej

Osobowość anankastyczna to zaburzenie osobowości, w którym występuje pewien wzorzec zachowań. Anankasta nie należy do osób roztrzepanych, jest ułożony, wszystko w jego życiu musi odbywać się według ściśle ustalonego planu. Jeśli tak się nie dzieje, może wpaść w panikę. Przyczyną takiego zachowania mogą być geny lub sposób wychowania.

Zobacz również opis choroby: Osobowość anankastyczna

Anankaści są dużymi zwolennikami regulaminów, instrukcji, harmonogramów. Każdą czynność wykonują według szczegółowego planu, nawet tak proste jak poranna toaleta czy sprzątanie.

Jeśli wykona coś odwrotnie, np. najpierw umyje podłogę a później wytrze kurze lub ominie jakiś punkt, wtedy rozpoczyna wszystko od nowa i wykonuje dana czynność dotąd, póki wszystko nie pójdzie zgodnie z planem.

Osoba z osobowością anankastyczną  charakteryzuje się uporem i sztywnością. Relacje z innymi mogą mieć charakter formalny i być utrzymane w poważnym tonie. Zdarza się, że żarty odbierają dosłownie i nie reagują rozbawieniem w sytuacjach, kiedy inni tak reagują. Taka osoba nie jest spontaniczna, gdyż wszystko musi mieć pod kontrolą i z góry zaplanowane, dlatego ma trudności z zawieraniem bliższych znajomości.

Anankasta to osoba perfekcyjna we wszystkim co robi, przesadnie sumienna i skrupulatna. Dzięki temu odnosi sukcesy najpierw w szkole, a później w życiu zawodowym. Najczęściej bardzo szybko awansuje.

Jeśli znajduje się na stanowisku kierowniczym, ma problem z powierzaniem zadań podwładnym, gdyż uważa, że nikt nie wykona ich lepiej od niej i nie będzie stosował się do planu. Ze względu na chęć bezwzględnej kontroli na innymi, reaguje złością jeśli coś nie pójdzie według planu, choć jest to często przesadne zachowanie. Chce również podporządkować sobie innych i wymusić na nich takie samo zachowanie (przesadny perfekcjonizm, obowiązkowość), które uważa za właściwe.

Anankaste cechuje duże skąpstwo. Pieniądze postrzega jako dobro, które ma być gromadzone na wypadek nieprzewidzianych katastrof, które, jeśli by mógł, z góry by zaplanował. Jest niezdolna do wyrzucania starych, bezwartościowych rzeczy, nawet wtedy, gdy nie przedstawiają wartości sentymentalnej.

Osoba cierpiącą na to zaburzenie jest bardzo ostrożna, dlatego tez często jest niezdolna do podjęcia decyzji, szczególnie wtedy, jeśli potrzeba podjęcia jej wynika ze zmiany wcześniej ustalonego planu. Niezdecydowanie wynika również z bardzo dużego strachu. Osoba obawia się, że dokonany przez nią wybór będzie niewłaściwy, dlatego najczęściej czeka z podjęciem decyzji do momentu, kiedy ktoś inny za nią dokona wyboru.

Jeśli u jakiejś osoby występują chociaż trzy z wymienionych wyżej zachowań, powinna natychmiast udać się do psychologa lub psychiatry w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

  1. Kepiński A., Psychopatie, Warszawa 1997.
  2. Reber A., Słownik psychologii, Warszawa 2002

 

Zobacz również opis choroby: Osobowość anankastyczna

Objawy zaburzeń osobowości

Cechy naszej osobowości odpowiadają za sposób myślenia, zachowania każdego z nas i relacje z innymi ludźmi. Wszystko jest w porządku, gdy nie ulegają one zmianie, są dopasowane do wzorców danej kultury lub społeczeństwa. Źle zaczyna się dziać w chwili, gdy ktoś ma cechy znacznie wyostrzone, wyolbrzymione, znacznie odbieg... czytaj więcej

Objawy osobowości dyssocjalnej

Osobowośc dyssocyjna to zaburzenia psychiczne, które powodują zachowania sprzeczne u chorych jednostek z normami przyjętymi przez środowisko. Zaburzenia rozwijają się już od najmłodszych lat, a na ich rozwój wpływa wiele czynników. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy