Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy otępienia

Otępienie, a inaczej demencja, to choroba na tle psychicznym, która wynika z uszkodzenia mózgu lub pojawia się wraz z procesem starzenia się człowieka. W tym drugim przypadku, przyczyny nie zawsze są oczywiste, a sama diagnoza nie jest taka łatwa, gdyż choroba przypominać może depresję.

Zobacz również opis choroby: Otępienie

Zazwyczaj do samego otępienia prowadzą inne choroby z grup neurodegeneracyjnych, zakaźnych lub zespołu przedotępiennego. Zaliczać do nich można chorobę Parkinsona, Alzheimera, AIDS lub łagodne zaburzenia poznawcze. Otępienie pojawiać może się wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób starszych. Początkowo mogą być to ubytki w pamięci lub problemy z pamięcią świeżą, czyli zapamiętywaniem bieżących wydarzeń i sytuacji. Chory może zapomnieć na samym początku wyłączenia światła czy wykonania czynności, którą zaplanował nawet kilka godzin wcześniej. Trudno w tak początkowym stadium o diagnozę, gdyż nikt nie jest świadom postępowania demencji. Choroba stale postępuje i się rozwija, dlatego z biegiem czasu pojawiać mogą się kolejne objawy, takie jak zaburzenie świadomości czy ograniczona sprawność manualna. Nie jest to wina zdrowia fizycznego, lecz wynika ona z działań choroby, która uszkadza układ nerwowy, powodując wymieniane objawy.

W dużej mierze wszystko tyczy się procesów poznawczych, które odpowiadają między innymi za prawidłową sprawność manualną. Choroba przebiega progresywnie i wraz z nasilaniem się jej działania kora mózgowa jest coraz bardziej uszkadzana. Pierwsze i bardziej zauważalne objawy pojawiają się w momencie, kiedy chory zmuszony jest do szybkiego i giętkiego myślenia. Potem mogą pojawić się problemy z obliczaniem pieniędzy, np.: podczas zakupów w sklepie. Dana osoba wydawać się będzie ?ociężała?, ?mozolna? a jej ruchy i zachowania opóźnione. Dlatego, można to sprawdzić właśnie w momencie, kiedy wymagana jest szybka odpowiedź lub szybka analiza danej sytuacji. Choremu zajmie to znacznie więcej czasu lub w efekcie nie będzie mógł znaleźć rozwiązania. Takie sytuacje pojawiają się najczęściej wraz z chorobą Alzheimera, która prowadzi do otępienia danej osoby.

Wraz z samym otępieniem pojawiają się dodatkowo takie objawy jak afazja czy agnozja. Afazja polega na zaburzeniu funkcji językowych, co oznacza, że chory będzie mieć problemy z płynnym i logicznym wypowiadaniem się oraz samą konstrukcją wypowiedzi. Agnozja to zaburzenia świadomości, które polegają na błędnej interpretacji środowiska, otoczenia i elementów znajdujących się w otoczeniu przez pacjenta. Wszystko w efekcie prowadzi do sytuacji w której chory staje się całkowicie bezradny i nie jest w stanie poradzić sobie w życiu i wykonywaniu nawet najprostszych czynności.

Uszkodzenie mózgu, które wywołuje demencje, spowodowane może być również wypadkiem. W sytuacji, gdy chory przeżył np.: wypadek samochodowy, w którym uszkodzony został mózg, również może wystąpić otępienie. Przyczyna jednak jest wtedy prosta do zdiagnozowania. Chory po wypadku, może wykazywać się opóźnioną reakcją na bodźce, błędnym interpretowaniem środowiska i mało giętkim, elastycznym tokiem myślenia, co można sprawdzić jak w przypadku chorych, u których otępienie jest chorobą występującą wraz z wiekiem.

Leczenie otępienia

Jeżeli otępienie spowodowane jest chorobą typu depresja, to leczenie przynosi skutki i pojawia się możliwość całkowite wyleczenia. Jednak w przypadku typowej demencji, leczenie umożliwia jedynie opóźnienie i zminimalizowanie objawów choroby. Postępuje ona progresywnie i nie ma możliwości wyleczenia pacjenta. W takiej sytuacji, leczenie opiera się głównie na podawaniu środków farmakologicznych.

Autor: Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Otępienie

Pacjenci w stanie wegetatywnym mogą zachowywać świadomość

Naukowcy odkryli w mózgach osób pozostających w stanie wegetatywnym ukryte oznaki, które wskazują, że mogą oni być świadomi tego, co się wokół nich dzieje. Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym PloS Computational Biology. czytaj więcej

Rak piersi u mężczyzn: niska świadomość kosztuje życie, mówi nowe badanie

Częstość występowania raka piersi u mężczyzn wynosi mniej niż jeden procent. Ale kiedy to mężczyzna zachoruje, często nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium w momencie diagnozy, stwierdza nowe badanie. Badanie to, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, przyglądało się rakowi piersi w sześciu krajach na świecie... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

otępienie

Otępienie to bardzo poważne zaburzenie psychiczne. Nieleczone może stać się prawdziwym ciężarem. Kompetentnych specjalistów zajmujących się tą chorob...

27-08-2015 18:53

~P

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy