Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy synestezji

Zjawisko synestezji jest przypadłością bardzo interesującą i nietypową. Można przypuszczać, że istnieje wielu synestetyków, którzy nawet nie zdają sobie sprawy ze swojej zdolności, uważając ją za coś najzupełniej normalnego. Tymczasem jest to wyjątkowe schorzenie, które nierzadko okazuje się pomocne, choć czasem może tez być przyczyną kłopotów.

Zobacz również opis choroby: Synestezja

Jak jednak rozpoznać u siebie lub innych objawy synestezji?
 
Tak naprawdę wyróżnia się różne jej rodzaje a co za tym idzie również różne objawy tej „choroby”.

Najbardziej popularne jest jednak tak zwane barwne słyszenie.

Osoba, która słyszy dany dźwięk, widzi kolory, lub odwrotnie – to styczność z określonymi barwami wywołuje wrażenia słuchowe.

Kolory zazwyczaj pojawiają się przed oczami w chwili usłyszenia pierwszych dźwięków. Nie są to sporadyczne odczucia, gdyż okazuje się, że takie doznania towarzyszą synestecie przez całe życie. Pewnym dźwiękom zawsze odpowiadają te same kolory (lub ich odcienie).

Jedną z najbardziej skrajnych odmian tej dolegliwości jest synestezja audiomotoryczna, gdzie dotknięty nią człowiek zmuszony jest przyjmować rozmaite pozycje ciała odpowiednio do słyszanych dźwięków.

Co więcej, osoby z tą przypadłością często patrząc na litery alfabetu widzą tam świat wielobarwnych kształtów. Dla synestetyka liczba 6 może stanowić piękny lazurowy kolor a jedynka przykładowo ma odcień mroźnej bieli. Dla w pełni rozwiniętego synestety cyfra pięć jest czerwona, a litera „z” czarna – nie stanowi to jednak żelaznej reguły, bo każda litera kojarzy się każdemu z nich  z czymś tylko im wiadomym.

Uważa się, że szczególne oddziaływania na organizm mają barwy czerwona i niebieska, zwłaszcza gdy są nasycone. Generalnie czerwień działa pobudzająco na system nerwowy, przyspiesza oddychanie i tętno, powoduje wzrost ciśnienia. Natomiast barwa niebieska działa przeciwnie – powoduje uczucie chłodu.

Synestezja objawia się więc poprzez niecodzienne odczucia i taki też odbiór bodźców, które docierają do naszych umysłów ze świata zewnętrznego.  Osoby, u których zdiagnozowano tą przypadłość mogą powiedzieć, że ich zmysły nie reagują tak samo, jak zmysły przeciętnego człowieka.


Autor:

Jakóbczyk Eliza

Zobacz również opis choroby: Synestezja

Substancja chemiczna przywraca wzrok ślepym myszom

Współpraca między amerykańskimi i niemieckimi naukowcami pozwoliła opracować składnik chemiczny przywracający wzrok niewidomym gryzoniom. To nowe podejście do leczenia niedowidzenia daje nadzieję chorym na zwyrodnienia siatkówki.... czytaj więcej

Niewidomy miłośnik przygód odzyskuje częściowo wzrok dzięki eksperymentalnemu lekarstwu

Przeprowadzone próby nad pewnym lekiem pokazują zachęcającą poprawę, aczkolwiek na niewielkiej liczbie pacjentów, wśród których są także ze ślepotą dziedziczną. Jak to się zaczęło? Mike Scholes ćwiczył wolne skoki ze spadochronem pięć lat temu, kiedy jego wzrok zaczął się pogarszać.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy