Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy upośledzenia umysłowego

Upośledzenie umysłowe to zaburzenie rozwojowe, objawiające się obniżeniem sprawności intelektualnej oraz trudnościami związanymi z przystosowaniem się do obowiązujących wymogów społecznych i środowiskowych. Aby zakwalifikować poziom upośledzenia umysłowego wykorzystuje się skalę IQ Wechslera, składającą się ze 120 jednostek. 

Zobacz również opis choroby: Upośledzenie umysłowe

 

1. 69-55 IQ - upośledzenie lekkie

W przypadku tego rodzaju upośledzenia wiek umysłowy dziecka zatrzymuje się na poziomie 9-12 lat. W okresie przedszkolnym dzieci te nabywają zdolność adekwatnego porozumiewania się (mowa) i podstawowe umiejętności społeczne.

Umiejętności szkolne jest ono w stanie opanować do klasy 6 szkoły podstawowej. Często są narażone na zaburzenia osobowościowe, spowodowane stosunkiem otoczenia do ich osoby.

Jako osoby dorosłe są zazwyczaj zdolne do samodzielnego funkcjonowania i podejmowania pracy, jednakże warto wiedzieć, iż mimo to mogą wymagać oni wsparcia i nadzoru – ze względu na brak zdolności abstrakcyjnego myślenia.

 

2. 54-35 IQ - upośledzenie umiarkowane


W przypadku tego upośledzenia wiek umysłowy dziecka zatrzymuje się na poziomie 6-9 lat. Większość dzieci w okresie przedszkolnym nabywa – chociaż z opóźnieniem - zdolności porozumiewania się. Duża część dzieciaków z tym rodzajem upośledzenia osiąga pewien stopień niezależności w zakresie samoobsługi, może jednak wymagać nadzoru.

Dziecko jest w stanie opanować umiejętności szkolne na poziomie 2 klasy szkoły podstawowej. Osoby upośledzone w stopniu umiarkowanym mają trudności z rozwojem motorycznym oraz sprawnością fizyczną. Miewają problemy z przystosowaniem się do obowiązujących reguł społecznych.

Jako osoby dorosłe są zdolne do podejmowania niewykwalifikowanej pracy w warunkach pomocy i nadzoru. Cechuje ich stosunkowo dobre funkcjonowanie w chroniącym środowisku, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa.


3. 34-20 IQ - upośledzenie znaczne

Dzieci w wieku przedszkolnym nie nabywają umiejętności adekwatnego porozumiewania się - lub w bardzo niewielkim stopniu.

Sprawność intelektualna takich ludzi charakterystyczna jest dla dzieci od 3-6 roku życia. Około 5 roku życia, u osób cierpiących na ten rodzaj upośledzenia, zauważalne są już pewne opóźnienia rozwoju psychofizycznego.

W okresie wieku szkolnego mogą nauczyć się mówić i osiągnąć zdolność samoobsługi w zakresie elementarnym. Są także w stanie nauczyć się najprostszych czynności matematycznych – takich jak liczenie - oraz wzrokowego rozpoznawania niektórych słów.

W dorosłym życiu niepełnosprawni wymagają stałej opieki, mogą jednak nabyć umiejętności samoobsługowe i pracować w środowisku ścisłego nadzoru.


4. >20 IQ - upośledzenie głębokie

Wiek umysłowy dzieci z tym rodzajem upośledzenia nie przekracza 3 lat.

Osoby cierpiące na upośledzenie głębokie nie są w stanie funkcjonować bez stałej opieki. Często nie kontrolują czynności fizjologicznych, narażeni są na występowanie ciężkich wad neurologicznych i fizycznych.

Upośledzeniu zazwyczaj towarzyszy inwalidztwo fizyczne.

Zobacz również opis choroby: Upośledzenie umysłowe

Objawy oparzeń chemicznych

Oparzenia chemiczne są wywoływane przez substancje chemiczne (kwasy lub zasady). W przypadku substancji zasadowych dochodzi do martwicy rozpływnej, natomiast substancje kwaśne mogą wywołać powierzchowną martwicę skrzepową. czytaj więcej

Objawy przerostu migdałów

Przerost migdałków znany jest również pod bardziej potoczna nazwą jako posiadanie trzeciego migdału. Jest to schorzenie, które w szczególności występuje w wieku dziecięcym. Rodzice w bardzo prosty sposób mogą zauważyć wszelkie objawy dotyczące tego schorzenia. Należy tylko dobrze obserwować swoje dziecko.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy