Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zaburzeń osobowości

Cechy naszej osobowości odpowiadają za sposób myślenia, zachowania każdego z nas i relacje z innymi ludźmi. Wszystko jest w porządku, gdy nie ulegają one zmianie, są dopasowane do wzorców danej kultury lub społeczeństwa. Źle zaczyna się dziać w chwili, gdy ktoś ma cechy znacznie wyostrzone, wyolbrzymione, znacznie odbiegające od przyjętych kryteriów. W takiej chwili możemy mówić o zaburzeniach osobowości.

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia osobowości

Osobie, która ma problem ze swoją osobowością, ciężko jest współżyć z innymi, naraża siebie samego oraz innych ma cierpienie. Niektóre z zaburzeń przypominają nawet cięższe choroby psychiczne, różnią się od nich m.in. nasileniem i rozległością objawów.

Zaburzenia osobowości można podzielić na kilka grup. W zależności od rodzaju wyostrzonej cechy, zaburzenia wydziela się taki zaburzenia jak:

  • Osobowość chwiejna emocjonalnie – chory jest impulsywny, odczuwa gwałtowne zmiany w emocjach, poczuciu tożsamości i relacjach z bliskimi. Taka osoba bardzo często odczuwa pustkę, jej nastrój szybko przechodzi od euforii, poprzez lęk, do depresji. Miewa niekontrolowane wybuchy złości.

  • Osobowość narcystyczna – człowieka z taką osobowością cechuje arogancja, niczym nieuzasadnione poczucie wyjątkowości, ważności. Stale odczuwa potrzebę bycia otaczanym wyjątkowymi ludźmi. Chce być ciągle podziwiany oraz pragnie, by inni spełniali jego zachcianki.

  • Osobowość obsesyjno – kompulsywna  - chory podporządkowuje swoje życie ciągłej kontroli, porządkowania, perfekcjonizmowi. Tor postępowania nieustannie wytaczają plany, każdy krok jest porządnie przemyślany. Osoba poprzez takie działanie wyklucza ze swego życia całą przyjemność i przyjaźnie.

  • Osobowość paranoiczna – osoba odznacza się wielka podejrzliwością w stosunku do innych, jest wycofana. Często odczuwa wrogość i zazdrość. Ma nadmierne poczucie własnej wartości i bardzo łatwo jest urazić.

  • Osobowość antyspołeczna – chory od dzieciństwa cechuje się agresją, lubi wszczynać konflikty, awantury, bójki. Nie rozwija się w nim ani poczucie odpowiedzialności, ani poczucie winy. W działaniach kieruje się własną przyjemnością, nie myśląc wcale o odczuciach innych.

  • Osobowość zależna – osoba jest uległa i bierna, a także niesamodzielna i niepewna siebie. Jest bardzo czuła na krytykę, dezaprobatę, odrzucenie. Często ma pesymistyczne nastawienie do życia, czuje się osamotniona. Odczuwa paniczny lęk przed odrzuceniem.

Autor:


Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia osobowości

Objawy osobowości anankastycznej

Osobowość anankastyczna to zaburzenie osobowości, w którym występuje pewien wzorzec zachowań. Anankasta nie należy do osób roztrzepanych, jest ułożony, wszystko w jego życiu musi odbywać się według ściśle ustalonego planu. Jeśli tak się nie dzieje, może wpaść w panikę. Przyczyną takiego zachowania mogą być geny lub sposób ... czytaj więcej

Objawy osobowości dyssocjalnej

Osobowośc dyssocyjna to zaburzenia psychiczne, które powodują zachowania sprzeczne u chorych jednostek z normami przyjętymi przez środowisko. Zaburzenia rozwijają się już od najmłodszych lat, a na ich rozwój wpływa wiele czynników. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Zaburzenia

Zaburzenia osobowości dotykają coraz szerszego grona osób. Aby funkcjonować w zadowalający nas sposób, bardzo pomocna jest psychoterapia. Osobiście pole...

20-09-2015 14:39

~xyz

Osobowość paranoiczna

Osobowość paranoiczna charakteryzuje się nadmierną podejrzliwością, wycofaniem z relacji z innymi ludźmi, chłodem emocjonalnym, mściwością. Często s...

09-07-2015 18:02

~DrugiBrzeg

Dodaj komentarz

Gorący temat

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Zobacz jakie sa najczęstsze objawy chorób reumatycznych »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności