Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zaburzeń pamięci i intelektu

Zaburzenia pamięci i intelektu to stan, który określa się terminem „otępienie”, czyli demencją. Związane są z obniżeniem funkcji intelektualnych człowieka, które mogą powodować znaczne utrudnienia w życiu codziennym chorego człowieka. Schorzenia te zazwyczaj dotyczą osób w wieku starczym.

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia pamięci i intelektu

Obniżenie funkcji intelektualnych związane jest nie tylko z utratą pamięci, ale też z zaburzeniami orientacji, myślenia i osądu.

Upośledzenie pamięci wyraża się przede wszystkim zapominaniem o wydarzeniach i faktach, które odbyły się stosunkowo niedawno.

Taki stan jest nie tylko typową cechą starości i wynikiem procesu starzenia się – bardzo często bywa też efektem zmian chorobowych, takich jak choroby naczyń mózgu, infekcje ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, choroby tarczycy czy niewydolność nerek i wątroby.

Zaburzenia pamięci i intelektu mogą być niewielkie, ale niejednokrotnie w wyniku powikłań, łagodnym stanom mogą towarzyszyć również problemy związane z postępującymi zaburzeniami intelektualnymi. Chory wówczas zaczyna mieć problemy w codziennym funkcjonowaniu.

Typowe objawy zaburzeń

Początkowym objawem jest depresja. Z biegiem czasu otępienie zaczyna postępować, chory zaczyna zapominać z pozoru podstawowe rzeczy takie jak imiona bliskich, nie pamięta nazw przedmiotów, gubi się, ma trudności w poruszaniu się, ubieraniu itp. Bardzo często osoby takie pamiętają o rzeczach i wydarzeniach z dalekiej przeszłości, jednocześnie nie potrafiąc przypomnieć sobie faktów, które wydarzyły się godzinę wcześniej.

Istotnym powikłaniem w późniejszych etapach są urojenia. Chory staje się podejrzliwy, jest przekonany, że ktoś go okrada czy podmienia jego rzeczy.

W ciężkich przypadkach otępienie przybiera ciężką postać i osoba cierpiąca zaczyna mieć trudności z chodzeniem, nie potrafi się wysłowić i kontrolować czynności fizjologicznych. Czasami pojawia się agresja, chęć ucieczki i krzyk. Proces zwyrodnieniowy może spowodować uszkodzenie mózgu i być powodem trwałego otępienia.

Diagnoza problemu i leczenie

Chorobę rozpoznaje się na podstawie wywiadu oraz na bazie krótkich testów oceniających sprawność intelektualną chorego. Ponadto, wykonuje się badania neuropsychologiczne z użyciem czasochłonnych testów.

W zależności od przyczyny otępienia, leczenie podejmuje się różnorodnie. Należy skorzystać z pomocy neurologa i jeśli to konieczne, także psychiatry. Dotyczy to przypadków, w których otępieniu towarzyszą objawy psychotyczne. Stosuje się również leczenie farmakologiczne, oparte na zwalczaniu objawów. Chorym podaje się specyficzne leki oraz preparaty pomocnicze, takie jak wyciągi z żeń – szeni. Istotna jest także kontrola ciśnienia tętniczego krwi oraz podawanie leków przeciwzakrzepowych.

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia pamięci i intelektu

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dlaczego zapominanie jest dobre dla twojej pamięci?

Ponieważ zapominanie może pozwolić ci pamiętać. Wyjaśnienia. Taka jest konkluzja z nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Illinois w Chicago (University of Illinois). Nie bylibyśmy w stanie przechowywać nowych informacji, gdybyśmy czegoś nie zapomnieli.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Zaburzenia

Zaburzenia pamięci dotyczą głównie osób starszych, ale także osób po urazach mózgu. Pomocny jest wtedy kontakt z neurologiem. Jeśli zdecydowalibyście...

20-09-2015 18:45

~ooo.

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy