Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zaburzeń osobowości

Cechy naszej osobowości odpowiadają za sposób myślenia, zachowania każdego z nas i relacje z innymi ludźmi. Wszystko jest w porządku, gdy nie ulegają one zmianie, są dopasowane do wzorców danej kultury lub społeczeństwa. Źle zaczyna się dziać w chwili, gdy ktoś ma cechy znacznie wyostrzone, wyolbrzymione, znacznie odbiegające od przyjętych kryteriów. W takiej chwili możemy mówić o zaburzeniach osobowości.

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia osobowości

Osobie, która ma problem ze swoją osobowością, ciężko jest współżyć z innymi, naraża siebie samego oraz innych ma cierpienie. Niektóre z zaburzeń przypominają nawet cięższe choroby psychiczne, różnią się od nich m.in. nasileniem i rozległością objawów.

Zaburzenia osobowości można podzielić na kilka grup. W zależności od rodzaju wyostrzonej cechy, zaburzenia wydziela się taki zaburzenia jak:

  • Osobowość chwiejna emocjonalnie – chory jest impulsywny, odczuwa gwałtowne zmiany w emocjach, poczuciu tożsamości i relacjach z bliskimi. Taka osoba bardzo często odczuwa pustkę, jej nastrój szybko przechodzi od euforii, poprzez lęk, do depresji. Miewa niekontrolowane wybuchy złości.

  • Osobowość narcystyczna – człowieka z taką osobowością cechuje arogancja, niczym nieuzasadnione poczucie wyjątkowości, ważności. Stale odczuwa potrzebę bycia otaczanym wyjątkowymi ludźmi. Chce być ciągle podziwiany oraz pragnie, by inni spełniali jego zachcianki.

  • Osobowość obsesyjno – kompulsywna  - chory podporządkowuje swoje życie ciągłej kontroli, porządkowania, perfekcjonizmowi. Tor postępowania nieustannie wytaczają plany, każdy krok jest porządnie przemyślany. Osoba poprzez takie działanie wyklucza ze swego życia całą przyjemność i przyjaźnie.

  • Osobowość paranoiczna – osoba odznacza się wielka podejrzliwością w stosunku do innych, jest wycofana. Często odczuwa wrogość i zazdrość. Ma nadmierne poczucie własnej wartości i bardzo łatwo jest urazić.

  • Osobowość antyspołeczna – chory od dzieciństwa cechuje się agresją, lubi wszczynać konflikty, awantury, bójki. Nie rozwija się w nim ani poczucie odpowiedzialności, ani poczucie winy. W działaniach kieruje się własną przyjemnością, nie myśląc wcale o odczuciach innych.

  • Osobowość zależna – osoba jest uległa i bierna, a także niesamodzielna i niepewna siebie. Jest bardzo czuła na krytykę, dezaprobatę, odrzucenie. Często ma pesymistyczne nastawienie do życia, czuje się osamotniona. Odczuwa paniczny lęk przed odrzuceniem.

Autor:


Angelika Szkuta

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia osobowości

Objawy osobowości anankastycznej

Osobowość anankastyczna to zaburzenie osobowości, w którym występuje pewien wzorzec zachowań. Anankasta nie należy do osób roztrzepanych, jest ułożony, wszystko w jego życiu musi odbywać się według ściśle ustalonego planu. Jeśli tak się nie dzieje, może wpaść w panikę. Przyczyną takiego zachowania mogą być geny lub sposób ... czytaj więcej

Objawy osobowości dyssocjalnej

Osobowośc dyssocyjna to zaburzenia psychiczne, które powodują zachowania sprzeczne u chorych jednostek z normami przyjętymi przez środowisko. Zaburzenia rozwijają się już od najmłodszych lat, a na ich rozwój wpływa wiele czynników. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Zaburzenia

Zaburzenia osobowości dotykają coraz szerszego grona osób. Aby funkcjonować w zadowalający nas sposób, bardzo pomocna jest psychoterapia. Osobiście pole...

20-09-2015 14:39

~xyz

Osobowość paranoiczna

Osobowość paranoiczna charakteryzuje się nadmierną podejrzliwością, wycofaniem z relacji z innymi ludźmi, chłodem emocjonalnym, mściwością. Często s...

09-07-2015 18:02

~DrugiBrzeg

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy