Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu stresu pourazowego

Jest to zespół  zaburzeń lękowych, będących efektem traumatycznych przeżyć, które wywołały u chorego silny stres. W takiej chwili pojawia się kryzys psychiczny. Zjawisko jest opóźnione i najczęściej długotrwałe.

Zobacz również opis choroby: Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego ma liczne objawy, powiązane i silnie wpływające na psychikę i samopoczucie chorego. Osoba taka cierpi z powodu traumatycznego przeżycia i nie może sobie z nim poradzić. Często czuje się zagubiona i bezsilna, odczuwa silny niepokój i lęk. Również może mieć ataki stanów lękowych i przykładowo nagle krzyczeć bezpodstawnie lub kulić się. Chory może stać się osowiały, bierny, nadmiernie cichy. Wszystko zakorzenione jest w mózgu i wspomnieniach, gdyż osoba z zaburzeniami lękowymi nieustannie przeżywa w pamięci stresujące wydarzenie. Może ona niekontrolowanie przywoływać przykre wspomnienia, mieć przebłyski zdarzenia lub koszmary o nim. Przez to może stać się niezdolna do odczuwania przyjemności.

Chory często zamyka się w sobie i nie reaguje poprawnie na otoczenie, a nawet izoluje się od reszty społeczeństwa. Osoba cierpiąca na zespół stresu pourazowego będzie unikała wszelkich symboli, miejsc, sytuacji lub osób, przypominających jej o traumie i bolesnym wydarzeniu. Będzie ona nadwrażliwa i nadmiernie czujna, a nawet zestresowana. Nieustannie odczuwalny lęk oraz bezsenność mogą towarzyszyć choremu. U pacjenta często występuje depresja, a nawet myśli samobójcze.

Chory może mieć zachwiania emocjonalne. Jednak na tym nie koniec. U osób, niemogących uporać się z traumatycznymi przeżyciami często dochodzi do nadużyć środków wyskokowych, jak alkohol, narkotyki lub środki przeciwbólowe i leki.

Pojawiać mogą się również objawy fizyczne. Wśród nich zauważymy:

  • bóle,
  • biegunkę,
  • drgawki,
  • tymczasowy bezdech,
  • skoki ciśnienia,
  • nieregularność bicia serca.

Objawy są znaczące i łatwo zauważalne, dzięki czemu od razu można przypuszczać zespół stresu pourazowego. Szczególnie, gdy wiadomo, że chory miał w przeszłości styczność z silnie stresującą sytuacją. Warto wtedy zgłosić się na konsultację lekarską. Objawy są bardzo uciążliwe i nie pozwalają na w pełni poprawne funkcjonowanie, a nie leczona choroba może prowadzić nawet do tragicznych skutków.

Autor: Kinga Miliszkiewicz

Zobacz również opis choroby: Zespół stresu pourazowego

Objawy komorowego zaburzenia rytmu po zawale

Komorowe zaburzenie rytmu serca powstaje w wyniku zatrzymania pracy serca podczas trwania zawału, bądź gdy zaburzona zostanie znacznie praca serca . Dochodzi wtedy do arytmii komorowej, która w zależności od nasilenia może mieć skutki śmiertelne.... czytaj więcej

Objawy zaburzenia czucia

Przyczyn zaburzenia czucia moze być wiele. Zaburzenie to wynika z dysfunkcji receptorów czuciowych umiejscowionych w różnych miejscach na ciele człowieka. Zwykle przyczyn tego schorzenia upatruje się w chorobach neurologicznych, które są bardzo zróżnicowane.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności