Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu stresu pourazowego

Jest to zespół  zaburzeń lękowych, będących efektem traumatycznych przeżyć, które wywołały u chorego silny stres. W takiej chwili pojawia się kryzys psychiczny. Zjawisko jest opóźnione i najczęściej długotrwałe.

Zobacz również opis choroby: Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego ma liczne objawy, powiązane i silnie wpływające na psychikę i samopoczucie chorego. Osoba taka cierpi z powodu traumatycznego przeżycia i nie może sobie z nim poradzić. Często czuje się zagubiona i bezsilna, odczuwa silny niepokój i lęk. Również może mieć ataki stanów lękowych i przykładowo nagle krzyczeć bezpodstawnie lub kulić się. Chory może stać się osowiały, bierny, nadmiernie cichy. Wszystko zakorzenione jest w mózgu i wspomnieniach, gdyż osoba z zaburzeniami lękowymi nieustannie przeżywa w pamięci stresujące wydarzenie. Może ona niekontrolowanie przywoływać przykre wspomnienia, mieć przebłyski zdarzenia lub koszmary o nim. Przez to może stać się niezdolna do odczuwania przyjemności.

Chory często zamyka się w sobie i nie reaguje poprawnie na otoczenie, a nawet izoluje się od reszty społeczeństwa. Osoba cierpiąca na zespół stresu pourazowego będzie unikała wszelkich symboli, miejsc, sytuacji lub osób, przypominających jej o traumie i bolesnym wydarzeniu. Będzie ona nadwrażliwa i nadmiernie czujna, a nawet zestresowana. Nieustannie odczuwalny lęk oraz bezsenność mogą towarzyszyć choremu. U pacjenta często występuje depresja, a nawet myśli samobójcze.

Chory może mieć zachwiania emocjonalne. Jednak na tym nie koniec. U osób, niemogących uporać się z traumatycznymi przeżyciami często dochodzi do nadużyć środków wyskokowych, jak alkohol, narkotyki lub środki przeciwbólowe i leki.

Pojawiać mogą się również objawy fizyczne. Wśród nich zauważymy:

  • bóle,
  • biegunkę,
  • drgawki,
  • tymczasowy bezdech,
  • skoki ciśnienia,
  • nieregularność bicia serca.

Objawy są znaczące i łatwo zauważalne, dzięki czemu od razu można przypuszczać zespół stresu pourazowego. Szczególnie, gdy wiadomo, że chory miał w przeszłości styczność z silnie stresującą sytuacją. Warto wtedy zgłosić się na konsultację lekarską. Objawy są bardzo uciążliwe i nie pozwalają na w pełni poprawne funkcjonowanie, a nie leczona choroba może prowadzić nawet do tragicznych skutków.

Autor: Kinga Miliszkiewicz

Zobacz również opis choroby: Zespół stresu pourazowego

Objawy komorowego zaburzenia rytmu po zawale

Komorowe zaburzenie rytmu serca powstaje w wyniku zatrzymania pracy serca podczas trwania zawału, bądź gdy zaburzona zostanie znacznie praca serca . Dochodzi wtedy do arytmii komorowej, która w zależności od nasilenia może mieć skutki śmiertelne.... czytaj więcej

Objawy zaburzenia czucia

Przyczyn zaburzenia czucia moze być wiele. Zaburzenie to wynika z dysfunkcji receptorów czuciowych umiejscowionych w różnych miejscach na ciele człowieka. Zwykle przyczyn tego schorzenia upatruje się w chorobach neurologicznych, które są bardzo zróżnicowane.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy